Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze

Pasieka Miodny Dudek

2017.12.15 12:30 , aktualizacja: 2020.06.19 12:19
Autor: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Logo firmy Miodny Dudek

Kontynuuję pszczelarskie tradycje rodzinne od czterech pokoleń. Produkty to miody, pyłek pszczeli, pierzga, wosk i propolis. Główne miejsce pasieki to Chotomów, gmina Jabłonna, w której tradycje pszczelarskie sięgają początku XIV wieku. Pierwsze pisane wzmianki o pszczelarstwie na tym terenie pochodzą z 1369 roku i znajdują się w zapisach biskupstwa płockiego.

 

Ze względu na poszukiwanie atrakcyjnych produktów w trakcie sezonu, pasieka przewożona jest do kilku różnych miejsc położonych na terenie Mazowsza. Jednocześnie gospodarka wędrowna staje się dobrym sposobem edukacji początkujących pszczelarzy i promocji pszczelarstwa poza miejscem zamieszkania. W okresie jesiennym, który jest decydujący o kolejnym sezonie, podaję pszczołom herbaty z różnych ziół rosnących na łąkach i w lasach Chotomowa. W efekcie wczesną wiosną rodziny pszczele, także w oparciu o kolejne podawane zioła, szybko dochodzą do dużej siły, by w okresie gdy zakwitają pierwsze pożytki, były w możliwie najlepszej kondycji i przyniosły nektar. Pozyskiwanie miodu odbywa się w pracowni, która spełnia podstawowe wymagania higieniczno-epidemiologiczne sprawdzane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii z Nowego Dworu Mazowieckiego, w ramach decyzji na sprzedaż bezpośrednią miodu nr 14 085 602. Realizując działania ekologiczne, propaguję proces sadzenia drzew miododajnych, w tym lip, by kolejne pokolenia mogły utrzymywać pszczoły.

 

Ponadto geologiczny układ gleb w rejonie Jabłonnej, Serocka i Wieliszewa posiada unikatowy w skali kraju układ, który prawdopodobnie powoduje niespotykany nigdzie w Polsce skład soków i aminokwasów w roślinach, tym samym w nektarze, a następnie w pozyskiwanym miodzie. Jest to chyba najbardziej unikatowa wartość, jaką „produkty z ula” z mojej pasieki mogą wnieść do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

 

Kontakt:

Marek Dudek

ul. Ogrodowa 17

05-123 Chotomów

Telefon +48 790 457 689

myy.box@gmail.com

www.pasieka.waw.pl

Liczba wyświetleń: 261

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.