Wirtualny przewodnik po Mazowszu

13 błota stóp

obiekt przyrodniczy obiekt przyrodniczy
pin
N52º02'35.30"
E21º22'30.03"

Ścieżka przyrodnicza, która prowadzi przez fragment największego torfowiska Mazowsza – Bagna Całowanie. Mokradła ciągną się tu pasem szerokości 3 km i długości 15 km. Bagno Całowanie należy do torfowisk niskich zasilanych wodą podziemną spływającą spod wysoczyzny ku dolinie Wisły. Pomimo silnego przesuszania terenu torfowisko wciąż na wysokie walory przyrodnicze i zostało włączone do sieci europejskich obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka tworzy pętlę rozpoczynając i kończąc we wsi Podbiel. ZAMKNIĘTA Z POWODU ZŁEGO STANU TECHNICZNEGO – długość 4,6 km, czas przejścia około 180 minut.
 

Najcenniejsze walory

Na ścieżce znajduje się wieża widokowa, która daje możliwość obserwacji ornitologicznych. Większość ścieżki jest dostępna dla rowerów, jedynie drewniane pomosty należy pokonywać pieszo prowadząc rower. Na trasie ścieżki znajdują się liczne punkty dydaktyczne:Skąd biorą się torfowiska?, Bagno Całowanie dawno temu, Po co nam torfowisko?, Kiedy torf murszeje i co z tego wynika?, Wydobycie torfu dawniej i dziś, Co to jest sukcesja roślinności?, Krajobraz półnaturalny, Renifery na Bagnie Całowanie?, Kosić – ale jak?, Wydma na torfowisku, Ptaki lęgną się nie tylko na drzewach, Ptaki zarośli, Żywe muzeum.

Dostępność

dostępna od późnej wiosny do jesieni

Cechy

Cena 
Parking darmowy 
Parking płatny 
Wstęp ze zwierzętami 
Płatność kartą 
Bankomat w pobliżu 
Transport publiczny 

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.