Wirtualny przewodnik po Mazowszu

Brliwo

obiekt przyrodniczy obiekt przyrodniczy
pin
N52º34'52.00"
E19º32'23.00"

Rezerwat położony jest w południowej części BPK na krawędzi skarpy wiślanej i jednocześnie granicy kompleksu leśnego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 65,68 ha. Obecnie ochronie podlega tu przede wszystkim fragment pradoliny Wisły o niezwykle urozmaiconej w skali regionu rzeźbie terenu. Jest to porozcinana krawędź wysoczyzny polodowcowej opadająca stromym zboczem ku Wiśle, którą porastają stosunkowo rzadkie już zbiorowiska dąbrowy świetlistej i grądu wysokiego. Wykształcenie tych zbiorowisk sprzyja południowo- zachodnia – ciepła ekspozycja stoku cechująca się intensywnym naświetleniem. Miejscami ze szczytu skarpy rozciągają się rozległe widoki na wody Zbiornika Włocławskiego. Dominującymi gatunkami w drzewostanie są obydwa gatunki dębów – szypułkowy i bezszypułkowy z domieszką sosny pospolitej. Podrost tworzy grab i leszczyna, natomiast w warstwie krzewów występują gatunki ciepłolubne: wiciokrzew suchodrzew, grusza polna, śliwa tarnina, dereń świdwa i szakłak pospolity. Warstwa zielona odznacza się bogactwem gatunków pochodzących z różnych grup syntaksonomicznych, co jest cechą szczególną świetlistych dąbrów.
W latach 70-tych w skład warstwy zielonej wchodziły: pięciornik biały, ciemiężyk białokwiatowy, wyka kaszubska, dzwonek brzoskwiniolistny, naparstnica zwyczajna, miodunka wąskolistna, dziurawiec skąpolistny, bukwica zwyczajna, groszek czerniejący i gorysz siny. Ponadto, stwierdzono w runie szereg gatunków ciepłolubnych okrajków, łąkowych, borowych i innych. Łącznie stwierdzono występowanie 6 gatunków mchów i 203 gatunki roślin naczyniowych, z których 8 podlega szczególniej ochronie prawnej. Wraz z naturalnym rozwojem drzew następuje ocienienie runa i ustępowanie roślin ciepłolubnych, m.in. coraz rzadziej spotykany jest pięciornik biały.
 

Dostępność

W większości wzdłuż drogi krajowej 562 Płock-Dobrzyń n.Wisłą, m. Biskupice, gm. Brudzeń Duży, powiat płocki.

Cechy

Cena 
Parking darmowy 
Parking płatny 
Wstęp ze zwierzętami 
Płatność kartą 
Bankomat w pobliżu 
Transport publiczny 
1000 metrów

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.