Aktualności

Posiedzenie Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia działającego w ramach WRDS

2020.10.12 12:45 , aktualizacja: 2020.10.12 12:58

Autor: Magdalena Węgrzecka (KM), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Trzy osoby siedza za stołem w rzedzie, za nimi banner z logotypem samorządu Mazowsza. Od lewej: Zbigniew Terek –...

6 października br. członkowie Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia po raz pierwszy obradowali w formie hybrydowej. Spotkanie dotyczyło aktualnego systemu opieki nad osobami chorymi na COVID-19 w województwie mazowieckim. Podjęto szeroką dyskusję w tym zakresie z udziałem zaproszonych gości.

 

W posiedzeniu zdalnie uczestniczył Pan Minister Krzysztof Saczka – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, który przedstawił dane na temat zachorowań dla województwa mazowieckiego. Wskazał, że do 5 października br. 39 proc. wszystkich zakażeń wykrytych na Mazowszu odnotowano w Warszawie.

 

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na dostęp pacjentów do opieki medycznej oraz zwiększenie roli lekarza rodzinnego w diagnozowaniu chorych na COVID-19. Zgodnie z nowymi wytycznymi, lekarze POZ mogą kierować pacjenta na badania w kierunku koronawirusa, co powoduje, że chory otrzyma odpowiednią pomoc jak najszybciej.

Członkowie Zespołu zauważyli także, że konieczne jest promowanie zachowań antykovidowych wśród społeczeństwa, a szczególnie wśród młodzieży.

 

Pan Tomasz Sławatyniec – Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie zapewnił, że urząd wojewódzki od początku pandemii kontroluje sytuację na Mazowszu. Przekazał, że Wojewoda Mazowiecki podjął decyzje o zwiększeniu ilości łózek dedykowanych pacjentom z covid. Wspomniał, że są również prowadzone rozmowy mające na celu zmianę przepisów dotyczących opieki medycznej w izolatoriach oraz dostosowanie ich do potrzeb pacjentów. Podsumowując zaznaczył, że na terenie Mazowsza jest wystarczająca liczba miejsc dla pacjentów z covid. 

 

Obecny na spotkaniu pan Zbigniew Terek – Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ powiedział, że w ramach zabezpieczenia covidowego, w każdej dzielnicy w Warszawie oraz w prawie każdym powiecie na Mazowszu przy placówkach POZ będą zlokalizowane punkty pobrań umożliwiające przeprowadzanie testów w kierunku zakażenia.

 

Przedyskutowano również sytuację pracowników w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

Liczba wyświetleń: 17

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.