Mazowsze serce Polski nr 3/20

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2020.03.16 15:40 , aktualizacja: 2020.03.17 10:04

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • na dywanie siedzą dzieci, w tle regały z książkami Magiczny dywan to...
  • przy mówinicy przemawia mężczyzna w średnim wieku Prof. Andrzej Horban...
  • do zdjęcia pozuja uśmiechnięci kobieta i dwóch mężczyzn Podczas targów do pracy w...
  • kadr ze spotu promującego projekt, na ławce przed domem siedzą dwie seniorki, które rozmawiają Pani Halina ze spotu...
  • logo projektum zawiera nazwę projektu PROSPECT2030 to projekt,...

Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Ścieżki rowerowe, sprzęt medyczny i akcje profilaktyczne dla mieszkańców – to tylko kilka z wielu pomysłów, jakie mają szansę na realizację w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM).  Nabór trwa do 31 marca.

 

Warto się pospieszyć. W pierwszych dniach naboru wpłynęło kilkadziesiąt wniosków. Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.

Warto jednak pamiętać, że projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pule podregionalne i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.

 

Lekcje o Mazowszu

Ruszyła IV edycja konkursu dla osób związanych z placówkami oświatowymi i kulturalnymi. Ich zadaniem jest stworzenie ciekawego scenariusza lekcji. Tematem przewodnim są lata 20. XX w. na Mazowszu.

– Mazowieccy nauczyciele w poprzednich edycjach wykazali się pomysłowością, przygotowując scenariusze lekcji o regionie. To pokazuje, że dzieci chcą się uczyć, a pedagodzy doskonale wiedzą, jak skutecznie wiedzę przekazywać – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Scenariusze można przesyłać do 23 kwietnia. Najlepsze będą opublikowane w podręczniku.

 

LICZBA MIESIĄCA  

ponad 650 seniorów z Mazowsza skorzysta ze zdalnej opieki (całodobowy kontakt z centrum alarmowym). To pilotaż programu prowadzonego przez MCPS.

 

Maluchy dla klimatu
„Podaj rękę Światu – Działaj dla klimatu!”
– pod takim hasłem samorząd Mazowsza organizuje konkurs dla placówek przedszkolnych z województwa. Ma on zachęcić młodych Mazowszan do aktywności w kwestii ekologii. Czas na złożenie prac mija 31 marca. Więcej na mazovia.pl.

 

UWAGA!

W związku z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań na COVID-19 wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, do odwołania zawieszone zostają wszelkie spotkania, narady, zebrania i konsultacje, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, w których biorą udział klienci zewnętrzni, zarówno w urzędzie, jak i poza nim. W celu załatwienia spraw urzędowych, zachęcamy Państwa do kontaktu mailowego, telefonicznego lub za pomocą innych środków komunikacji (np. ePUAP, Poczta Polska). Kontakt do Urzędu: tel.(+48) 22 59-79-100 (w godz. 8.00-16.00); faks (+48) 22 59-79-290; e-mail: urzad_marszalkowski@mazovia.pl. Numery kontaktowe do poszczególnych departamentów znajdą Państwo na stronie www.mazovia.pl w zakładce „Urząd marszałkowski” (wykaz departamentów).

 

Dołącz do nas! Urząd na festiwalu JOBICON

Festiwalem określane są targi pracy organizowane przez Pracuj.pl – największy portal rekrutacyjny w Polsce. Po raz pierwszy zaprezentował się na nich Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który dał się poznać jako instytucja nowoczesna i przyjazna.  Pracownicy urzędu przekonywali, że to nie skostniała struktura, ale zespół kreatywnych, aktywnych ludzi, którzy mają pomysły na samorząd.

 

KALEJDOSKOP

  1. 17 kwietnia mija czas na zgłaszanie kandydatów do Nagrody im. C.K. Norwida. Wniosek i więcej informacji na norwid.mazovia.pl.
  2. 196 mln zł trafiło w 2019 r. do mazowieckich organizacji pożytku publicznego. To o ponad 20 mln zł więcej niż w 2018 r. 1% przekazało ponad 2,2 mln osób rozliczających się na Mazowszu.
  3. 285 obiektów mostowych jest na Mazowszu. Zarządza nimi jednostka samorządu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

Edukacyjny dywan

Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie wzbogaciła się o innowacyjną pomoc dydaktyczną – Magiczny dywan. To interaktywna podłoga wykorzystywana podczas zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci m.in. doskonalą w ich trakcie umiejętność liczenia, biorą udział w quizach i zabawach w skojarzenia. Ćwiczenia rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, dużą motorykę, usprawniają pamięć, koncentrację czy refleks.

– Tę świetną pomoc dydaktyczną mamy dotychczas jako jedyna mazowiecka biblioteka pedagogiczna – podaje Bożena Lewandowska z biblioteki.

 

CYTAT MIESIĄCA

– Zakażenia koronawirusem będą się rozprzestrzeniać, bo pandemia idzie dalej swoim trybem. Doświadczenie mówi mi, że każda epidemia wcześniej czy później wygasa. Pozostaje jedynie pytanie: kiedy wygaśnie – za trzy miesiące, za pół roku? Musimy działać etapowo, ale według planu. Sposobem na ograniczenie liczby zakażeń jest teraz izolacja domowa. Należy podchodzić do problemu racjonalnie: myć ręce, nie kaszleć na siebie, bo jak kaszlemy, to i plujemy, nie pchać się tam, gdzie ryzyko zakażenia się zwiększa – mówi prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

 

Zielone inwestycje

Skuteczniejsze wykorzystywanie finansowania publicznego i rozwój zielonych inwestycji – to główne założenia projektu PROSPECT2030. Prowadzi go Mazowiecka Agencja Energetyczna z 6 partnerami z Europy Środkowej. Więcej informacji na stronie: www.mae.com.pl/projekty/prospect2030.

 

Stopin jest nr 1

Sołectwo z gminy Rościszewo wygrało konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.  Drugą edycję wojewódzką wydarzenia zorganizował i przeprowadził samorząd Mazowsza. Laureat będzie reprezentował region w etapie ogólnokrajowym, prowadzonym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Na podium znalazły się też Aleksandrowo i Rzeszotary-Zawady. Więcej: mazovia.pl.

 

Liczba wyświetleń: 39

powrót