Mazowsze serce Polski nr 3/20

Tym żyje samorząd

2020.03.16 13:40 , aktualizacja: 2020.03.17 09:51

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • fragment mapy z zaznaczonymi drogami do portu lotniczego Lokalizacja wariantów...
  • widok na plac budowy, z maszyną i elementami konstrukcji Nawet 1,2 tys. samorządom...
  • logo Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, mapa Mazowsza z napisem pożyczki mazowieckie Tylko 1,84 proc. – takie...

Mieszkańcy kontra port w Baranowie

Spadek wartości gruntów, przesiedlenia czy wyburzenia – m.in. takie mogą być efekty budowy 1,6 tys. km nowych torów kolejowych dużych prędkości, które planuje wykonać spółka Centralny Port Komunikacyjny. Miałyby one umożliwić szybki dojazd do lotniska w Baranowie (mimo że – na razie – nie ma ani portu, ani torów). Pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród mieszkańców oraz samorządów.

TVN24bis.pl podał, że planowane trasy szybkich pociągów przetną aż 180 powiatów. Budowa w wielu wypadkach oznacza burzenie istniejących budynków.

– Każdy z tych wariantów jest dla nas praktycznie nie do przyjęcia, gdyż wiąże się to z wysiedleniami bardzo dużych części miejscowości   – wskazuje Jarosław Papuga, wójt gminy Nieborów. Zdaniem Jana Grabca z Platformy Obywatelskiej „to są skandaliczne pomysły, zupełnie nieliczące się z ludzkimi dramatami”[1].

Portal cytuje też jednego z mieszkańców gminy Wieliszew:

– Nie po to uciekliśmy z Warszawy przed zgiełkiem, hałasem i zamieszkaliśmy na wsi, żeby teraz mieć po sąsiedzku tory – mówi Łukasz[2].

 

Brakuje na inwestycje

1,2 tys. samorządów nie stać na nowe inwestycje – wynika z raportu Związku Miast Polskich[3]. Pieniędzy brakuje: 32 miastom na prawach powiatu, 75 powiatom i 1062 gminom.

 

Szansa na pożyczkę dla firm

Tylko 1,84% – tak niskie oprocentowanie pożyczki na założenie lub rozwój firmy proponuje Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy. To instytucja samorządu województwa, wspierająca przedsiębiorców i pomagająca tym, którzy dopiero zakładają działalność gospodarczą. Pożyczki 10–500 tys. zł są udzielane na dowolny cel sprzyjający rozwojowi firmy. Do 31 marca trwa nabór wniosków na pożyczki o najniższym oprocentowaniu – 1,84%, później będzie wynosiło 2,4%. Więcej na www.pozyczkimazowieckie.pl.

 

Innowacyjny Samorząd 2020

To konkurs Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, który promuje innowacje wdrażane przez jednostki samorządu terytorialnego. Wśród laureatów są mazowieckie miejscowości:

  1. Ciechanów za T-Master, czyli inteligentne pojemniki na odpady (umożliwiają selektywne przypisywanie ilości i jakości odpadów dla każdego użytkownika systemu)
  2. Grodzisk Mazowiecki za „Innowacyjną Bibliotekę XXI wieku” – miejsce integracji wielopokoleniowej naszpikowane najnowszymi technologiami
  3. Klembów za nowoczesne, przyjazne usługi dla mieszkańców.

 

[1] Wyburzanie, wysiedlenia i rządowa megainwestycja. „Dużo tracimy, a nic nie zyskujemy", https://tvn24bis.pl, mat. z 29.02.2020 r.

[2] Wyburzanie, wysiedlenia i rządowa megainwestycja. „Dużo tracimy, a nic nie zyskujemy", https://tvn24bis.pl, mat. z 29.02.2020 r.

[3] Mateusz Kicka, Raport ZMP: niemal 1200 samorządów nie stać na nowe inwestycje, samorzad.pap.pl, mat. z 25.02.2020.

 

Liczba wyświetleń: 28

powrót