Z regionu

Strażacy-ochotnicy nagrodzeni

2012.05.28 15:30 , aktualizacja: 2012.05.30 09:11

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...
 • fot. Michał Smoliński, UG...

Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonnie (pow. legionowski) świętuje 100. jubileusz, a strażacy ochotnicy z Makowa Mazowieckiego obchodzą 130. rocznicę funkcjonowania jednostki. Druhowie uhonorowani zostali Medalami Pamiątkowymi "Pro Masovia" przyznanymi przez marszałka Adama Struzika.

 

Podczas uroczystości rocznicowej, 27 maja br., odznaczenie strażakom z Jabłonny wręczył pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych Artur Pozorek. Obchody, zorganizowane na terenie zespołu parkowo-pałacowego Polskiej Akademii Nauk, stały się także okazją do uroczystego przekazania jabłonowskiej OSP wozu ratowniczo-gaśniczego. Zakup auta został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz WFOŚiGW.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Jabłonnie powstała w 1912 r. z inicjatywy mieszkańców miasta. Strażacy-ochotnicy zawsze ofiarnie i z poświęceniem spieszyli z pomocą potrzebującym. Ratują życie i mienie obywateli, podejmują działania na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa oraz włączają się w inicjatywy społeczne. Jednostka do dzisiaj pełni funkcję lokalnego animatora kultury. Prowadzi m.in. orkiestrę dętą i zajęcia teatralne. W swoich szeregach skupia obecnie ok. 35 czynnych członków, w tym kilku zawodowych funkcjonariuszy pożarnictwa.

 

W 1995 r. OSP w Jabłonnie została włączona w struktury krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Corocznie podejmuje ok. 150 różnego rodzaju akcji ratowniczych. Na szczególne uznanie zasługuje postawa jabłonowskich druhów podczas działań przeciwpowodziowych w 2010 r. Strażacy przez wiele dni i nocy patrolowali oraz umacniali wały wzdłuż Wisły. Istotnym elementem działalności OSP w Jabłonnie jest praca z młodzieżą w prowadzonej od wielu lat świetlicy socjoterapeutycznej. Pomoc i wsparcie otrzymało tu wiele młodych osób, w tym dzieci z rodzin patologicznych.

 

Obchody Mazowieckiego Dnia Strażaka oraz 130. jubileusz OSP w Makowie Mazowieckim świętowano 26 maja br. Podczas uroczystości makowskim strażakom-ochotnikom Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” wręczył radny województwa Mirosław Augustyniak.

 

OSP w Makowie Mazowieckim jest jedną z niewielu strażackich jednostek na Mazowszu, która cieszy się tak bogatą tradycją. W 1881 r. carski komisarz powołał, składający się z 7 obywateli Makowa Mazowieckiego, komitet, któremu zezwolił na założenie ochotniczej straży pożarnej. Mimo wielu trudności, burzliwej historii, dwóch wojen światowych, jednostka do dzisiaj działa nieprzerwanie.

 

Druhowie angażują się w życie miasta, powiatu i województwa. Udzielają się kulturalnie – koncerty założonej w 1911 r. orkiestry dętej cieszą się niesłabnącą popularnością. Strażacy organizują konkursy plastyczne i turnieje wiedzy pożarniczej. Biorą udział w ćwiczeniach i zawodach sportowo-pożarniczych oraz uroczystościach państwowych i kościelnych.

 

Obecnie OSP w Makowie Mazowieckim zrzesza 30 członków czynnych i 3 honorowych, a także 10 dziewcząt w młodzieżowej drużynie pożarniczej.

Liczba wyświetleń: 754

powrót