Z regionu

Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu otwarta

2014.07.02 15:20 , aktualizacja: 2019.06.24 14:56

Autor: Katarzyna Klepaczewska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • źródło: portal radom24.pl
  • źródło: portal radom24.pl
  • źródło: portal radom24.pl
  • źródło: portal radom24.pl
  • źródło: portal radom24.pl

Ponad 100 mln zł – to kwota, która trafiła do Fabryki Broni „Łucznik” na jej budowę i wyposażenie. Dzięki inwestycji będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w kraju. Na oficjalnej uroczystości otwarcia, 1 lipca, samorząd województwa reprezentował m.in. wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Na terenie zmodernizowanej fabryki znajdują się hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnica, a w nich nowoczesne technologie oraz gruntownie zmodernizowany park maszynowy.

 

Podczas otwarcia po raz pierwszy zaprezentowano nowy karabin MSBS przeznaczony dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego. To nowoczesna broń, która została opracowana w ramach współpracy Fabryki Broni z Wojskową Akademia Techniczną i Dowództwem Garnizonu Warszawa. Goście mogli również sprawdzić jak działa nowy pistolet kalibru 9x19. Cechuje go – zgodnie z zapowiedziami specjalistów – bardzo wysoka niezawodność i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Pistolet wyposażony jest w szynę pozwalającą na montaż dodatkowego wyposażenia, np. oświetlenia taktycznego, wskaźnika laserowego. Jest przystosowany do obsługi przez strzelców zarówno prawo, jak i leworęcznych.

 

Po części oficjalnej zaprezentowano symulacje działań bojowych na terenie zurbanizowanym, a także pokazy lotnictwa.

 

Łączny koszt inwestycji wyniósł 103 mln zł. Sfinansowany został przez ARP S.A. (72 mln zł),  Polski Holding Obronny Sp. Z o.o. (20,3 mln zł), i Fabrykę Broni „Łucznik’’ (10, 7 mln zł).

Liczba wyświetleń: 599

powrót