Z regionu

100 lat OSP w Nurze

2012.09.24 14:20 , aktualizacja: 2012.09.26 13:15
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Ochotnicza Straż Pożarna w Nurze (powiat ostrowski) ma już 100 lat. Podczas uroczystości rocznicowej, która odbyła się 22 września br., jednostka uhonorowana została Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, przyznane przez marszałka Adama Struzika, wręczył radny województwa Marian Krupiński.

 

OSP w Nurze powstała z inicjatywy samych mieszkańców oraz proboszcza ks. Mieczysława Kapszewicza. Środki na zakup podstawowego sprzętu gaśniczego zgromadzono w ramach zbiórki społecznej. Dużym wsparciem okazała się też kwota przekazana przez głównego fundatora – Stanisława Mościckiego.

 

Jednostka szybko wykazała się dobrą organizacją i profesjonalizmem za co, na początku lat pięćdziesiątych, otrzymała od Komendy Głównej Straży Pożarnych w Warszawie samochód bojowy marki „Ford”. W 1967 r. oddano do użytku murowaną remizę, a w 1995 r. OSP w Nurze włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

 

Druhowie uczestniczą w akcjach na terenie gminy Nur oraz gmin ościennych. Angażują się ponadto w prace społeczne na rzecz miejscowego środowiska, a także uczestniczą w zawodach sportowo-gaśniczych. Dwóch członków jednostki, po pomyślnie zakończonym kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, uzyskało tytuł ratownika, trzech zaś z wynikiem bardzo dobrym ukończyło kurs podstawowy w tym zakresie.

Obecnie OSP w Nurze liczy 46 druhów. Wyposażona w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz dwa wozy bojowe jest jednostką typu „S”.

Liczba wyświetleń: 325

powrót