Z regionu

Podwójny jubileusz w Krasińcu

2012.09.17 09:15
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. UMWM

Ochotnicza Straż Pożarna w Krasińcu (pow. makowski) ma już 125 lat. Z okazji jubileuszu, który odbył się 15 września br., jednostka została uhonorowana Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Uroczystość uświetnił pokaz umiejętności Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która świętowała 5-lecie istnienia. Podczas spotkania Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował radny Mirosław Augustyniak. Pogratulował wszystkim jubilatom, a druhom z Krasińca wręczył medal przyznany przez marszałka Adama Struzika.

 

OSP w Krasińcu powołana została w 1887 r. przy Cukrowni KRASINIEC. Na decyzję o utworzeniu jednostki znacząco wpłynęła chęć integracji mieszkańców oraz troska o bezpieczeństwo wsi.

 

14 sierpnia 1927 r., w czterdziestą rocznicę założenia, jednostka otrzymała swój pierwszy sztandar, który niestety zaginął w toku burzliwej historii. W czasie II wojny światowej strażacy zabezpieczali głównie cukrownię i wyjeżdżali do pożarów w najbliższej okolicy. Po zakończeniu działań wojennych druhowie postawili na rozwój. Odbudowano cukrownię, uzupełniono sprzęt pożarniczy. Z czasem w szeregach jednostki pojawiło się kolejne pokolenie ochotników. W 1985 r. cukrownia zakupiła nowy samochód strażacki. Dwa lata później, podczas obchodów 100-lecia, jednostka otrzymała nowy sztandar oraz została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP. W 110. rocznicę powstania druhów uhonorowano medalem „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego”, a w 2002 r. – Medalem im. Bolesława Chomicza.

 

Od 2004 r. jednostka działa w strukturach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP w Krasińcu to ofiarni i sumienni druhowie, którzy dają przykład odpowiedzialności i poszanowania tradycji.

Liczba wyświetleń: 253

powrót