Z regionu

130-lecie OSP Ostrołęka

2012.06.05 13:50

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

2 czerwca br. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce świętowali jubileusz 130-lecia. Podczas uroczystości radni województwa mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak wręczyli jednostce, przyznany prze marszałka, Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”.

 

Jednostka uhonorowana została także Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a druhowie-ochotnicy odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa. Uroczystość stała się również okazją do poświęcenia nowego samochodu strażackiego oraz uczczenia 112-lecia działalności Orkiestry Dętej OSP.

 

OSP w Ostrołęce powstała w maju 1881 r. Jej powołanie wiązało się głównie z zagrożeniem pożarowym w drewnianej, gęstej zabudowie. W okresie zaborów jednostka była jedyną legalną organizacją, która spełniała ważne zadanie w rozwijaniu świadomości narodowej, organizacji życia społeczno-kulturalnego oraz kształtowania lokalnej samorządności. W 1909 r. wybudowano w Ostrołęce drewnianą remizę z salą widowiskową, w której odbywały się spotkania i imprezy kulturalne. Powołana zaś w 1899 r. orkiestra dęta OSP Ostrołęka stała się chlubą mieszkańców miasta.

 

Obecnie jednostka liczy 122 członków, w tym 8 kobiet, 8 członków honorowych i 6 wspierających. Posiada w pełni wyszkoloną sekcję bojową oraz grupę wodno-nurkową.

  • fot. www.nowaostroleka.pl
  • fot. www.nowaostroleka.pl
  • fot. www.nowaostroleka.pl
  • fot. www.nowaostroleka.pl
  • fot. www.nowaostroleka.pl

Liczba wyświetleń: 321

powrót