Z regionu

Piękny jubileusz OSP w Sielcach

2014.09.02 08:15 , aktualizacja: 2014.09.03 13:30

Autor: Martyna Kamińska (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Pełni zaangażowania i odwagi gaszą pożary, ratują życie i chronią mienie. Zasługi strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Sielcach (pow. gostyniński) zostały docenione. Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał jednostce medal pamiątkowy „Pro Masovia”. W jego imieniu, w sobotę, 30 sierpnia – podczas jubileuszu 80-lecia OSP – odznaczenie wręczył dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Michał Twardy.

 

Podczas uroczystości dodatkowo zostało wyróżnionych ośmiu strażaków. Jako podziękowanie za zaangażowanie w działania ratowniczo-gaśnicze oraz pracę na rzecz rozwoju jednostki otrzymali dyplomy uznania.

 

Ochotnicza Straż Pożarna została powołana w 1934 r. z inicjatywy Eugeniusza Dylickiego i Józefa Markiewicza. Powstanie jednostki wiązało się z częstymi pożarami, które nawiedzały okolice (wynikało to m.in. z gęstej, drewnianej zabudowy). Początkowo jednostka liczyła 22 druhów. Pierwszym prezesem był Józef Wodka, a naczelnikiem Józef Markiewicz.

 

Dzięki zebranym pieniądzom zakupiono sikawkę ręczną wraz z prądownicami i wężami oraz po sześć toporów i hełmów. Ożywioną działalność OSP przerwał wybuch II wojny światowej. W marcu 1945 r. jednostka reaktywowała swoją działalność. Szybko pozyskała nowy sprzęt przeciwpożarowy. Rozpoczęła też budowę remizy, która służyła nie tylko jako przechowalnia sprzętu, ale również była miejscem spotkań i zebrań strażaków oraz mieszkańców. W 1966 r. przystąpiono do budowy nowej strażnicy, którą zakończono w 1971 r. Dwa lata temu, dzięki zaangażowaniu wójta gminy Sanniki Gabriela Wieczorka, przeprowadzono gruntowy remont remizy.

 

Obecnie jednostka liczy 36 członków, w tym siedem kobiet. Drużyny – męska i kobieca – biorą czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych, aktywnie uczestniczą w świętach kościelnych i państwowych, są zawsze gotowe do niesienia pomocy w przypadku zagrożenia życia i mienia mieszkańców.

  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...
  • fot. Urząd Gminy w...

Liczba wyświetleń: 737

powrót