Z regionu

Wyróżnienia dla gąsocińskich strażaków

2014.11.12 10:55 , aktualizacja: 2014.11.14 09:43

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • źródło: gasocin.osp.org.pl
  • źródło: gasocin.osp.org.pl
  • źródło: gasocin.osp.org.pl

Strażacy z OSP w Gąsocinie (pow. ciechanowski) zostali uhonorowani przez marszałka Adama Struzika Dyplomami Uznania w podziękowaniu za ich dotychczasową, pełną zaangażowania służbę na rzecz społeczności lokalnej.

 

Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują, bez względu na własne bezpieczeństwo, to działania wpisane w codzienną służbę strażacką.

 

Gąsocińska straż powstała w 1924 r. z inicjatywy Bolesława Żochowskiego, który został jej pierwszym prezesem. Początki jednostki nie były łatwe. Formując OSP strażacy za zgromadzone przez siebie fundusze kupili hełmy bojowe, umundurowanie i czapki. Zawsze ofiarnie i z poświęceniem spieszyli z pomocą potrzebującym. W 1928 r. oddano do użytku remizę, gdzie przeniosło się życie kulturalne Gąsocina. Na okres wojny działalność OSP została zawieszona. Po wojnie reaktywowano straż zwykłą. Przez kolejne lata jednostka przeszła wiele przeobrażeń. Zakupiono sprzęt specjalistyczny. Zaczęły powstawać drużyny żeńskie i młodzieżowe. Obecnie jednostka liczy około 90 członków, w tym 10 zawodowych funkcjonariuszy pożarnictwa. Aktywnie uczestniczą w życiu społeczno-kulturalnym miejscowości. Ustawicznie podnoszą też swoje kwalifikacje. W ostatnich wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych, będących formą intensywnego szkolenia pożarniczego, niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych, reprezentanci OSP Gąsocin zajęli 5 miejsce z niewielką stratą do podium.

 

Liczba wyświetleń: 479

powrót