Z regionu

Na wakacje z „Pogodnym latem”

2015.07.13 14:00 , aktualizacja: 2015.07.13 14:07

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Zajęcia sportowe, konkursy plastyczne i sprawnościowe oraz kąpiele w morzu czy jeziorze to atrakcje, które czekają w tym roku na 1,5 tys. dzieci z Mazowsza, wypoczywających na obozach w ramach „Pogodnego lata”. To już czternasta edycja tego programu, finansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Liczby robią wrażenie

Do tej pory wzięło w nim udział 19,5 tys. dzieci i młodzieży z całego województwa mazowieckiego. W tym roku dzieci będą wypoczywać na obozach harcerskich w: Białogórze, Kątach Rybackich, Lubiatowie k. Wejherowa, Łąkiem k. Bytowa, Słupi, Sztutowie oraz Gorzewie. W 19 turnusach weźmie udział 1500 dzieci w wieku 8-15 lat z 35 mazowieckich powiatów. Wypoczynek będzie dofinansowany kwotą 1,3 mln zł z budżetu województwa. 

 

Szansa na wymarzone wakacje

Letni wypoczynek nad morzem lub jeziorem to dla wielu dzieci marzenie, które ze względu na ich sytuację życiową często pozostaje niezrealizowane. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z rodzin niewydolnych wychowaczo, które na co dzień stykają się z problemem alkoholizmu. To właśnie z myślą o nich organizowane jest co roku „Pogodne lato”. Udział w programie to dla nich nie tylko możliwość spędzenia dwóch tygodni wakacji poza miejscem zamieszkania i codziennym środowiskiem – to również szansa wzięcia udziału w zajęciach o charakterze terapeutycznym. Dzięki stałej opiece psychologów i terapeutów dzieci będą mogły liczyć na wsparcie zarówno w trakcie zajęć, jak i poza nimi. Poza tym na obozach harcerskich spotykają się z rówieśnikami, u których problem uzależnień w rodzinie nie istnieje. Taki wspólny pobyt pozwoli im rozwijać prawidłowe wzorce zachowań w przyjaznym otoczeniu.

 

Zdrowy wypoczynek

W trakcie tegorocznego wypoczynku realizowany będzie program profilaktyczno-terapeutyczny Związku Harcerstwa Polskiego „Ścieżkami zdrowia”. Promuje on zdrowy styl życia i porusza problematykę uzależnień. Aby ułatwić dzieciom przyswajanie wiedzy i nowych umiejętności, zajęcia będą odbywały się w formie zabaw. Uczestnicy dowiedzą się, jak zapobiegać uzależnieniom oraz chorobom cywilizacyjnym i społecznym. Nauczą się wyrażać własne emocje i asertywnie reagować. Poznają też ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu zarówno podczas wakacji, jak i w trakcie roku szkolnego. W czasie obozu dzieci będą miały szansę nauczyć się pływać, a także poznać zasady bezpieczeństwa na drodze i zdobyć swoją pierwszą kartę rowerową

 

 

Liczba wyświetleń: 660

powrót