Z regionu

Podwójny jubileusz w Skrzeszewie

2016.08.09 14:50 , aktualizacja: 2016.08.16 09:26

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Przewodnicząca wręcza fot. arch. UMWM
  • Proboszcz poświęca wozy strażackie fot. arch. UMWM
  • Przewodnicząca wręcza dyplomy uznania fot. arch. UMWM
  • Uczestnicy uroczystości na zdjęciu grupowym fot. arch. UMWM
  • Druhowie OSP w Skrzeszewie prezentują dyplom i medal fot. arch. UMWM

860-lecie miejscowości i 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej świętowali mieszkańcy Skrzeszewa (gmina Wieliszew). Uroczystość stała się okazją do uhonorowania zarówno jednostki, jak i jej byłego prezesa, zasłużonego druha Wiesława Wiśniewolskiego, Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia”.

 

Przekazanie sprzętu

Obchody rozpoczęto mszą świętą, po której – na placu przed remizą strażacką – odbył się apel z udziałem pocztów sztandarowych. Wójt gminy Wieliszew oraz zastępca komendanta powiatowego PSP w Legionowie uroczyście przekazali druhom kluczyki do wozu ratowniczo-gaśniczego marki Man, który jednostka pozyskała kilka miesięcy temu. Zakup auta możliwy był m.in. dzięki dofinansowaniu w wysokości 150 tys. zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Poświęcono też wyremontowany przez strażaków, ofiarowany im, używany samochód marki Tatra.

 

Odznaczeń czas…

Jak podkreślają skrzeszewscy druhowie, motto „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” traktują jako najważniejszy nakaz w codziennej pracy. Te słowa oddają istotę często niełatwej, ale zawsze potrzebnej służby strażaków-ochotników. W 90-lecie istnienia lokalnej OSP marszałek Adam Struzik odznaczył jednostkę oraz druha Wiesława Wiśniewolskiego Medalami Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenia wręczyła przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska. Dyplomami uznania, z podziękowaniem za wieloletnią, pełną zaangażowania działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, uhonorowano także zasłużonych dla Skrzeszewa:

  • Macieja Kowalika – wieloletni sołtys (29 lat) Skrzeszewa i członek OSP,
  • Agatę Kiszę – lokalny przedsiębiorca, członek wspierający OSP,
  • Alicję Kowalską – zasiada w radzie sołeckiej, dba o rozwój i wizerunek Skrzeszewa,
  • Stanisława Oktabę – jeden z najstarszych mieszkańców, najstarszy (90 lat) i nadal aktywny rolnik w Skrzeszewie.

Po części oficjalnej odbył się festyn sołecki.

Liczba wyświetleń: 401

powrót