Z regionu

Pro Masovia dla malarki Marii Wollenberg-Kluza

2008.05.07 00:00 , aktualizacja: 2010.11.30 12:09

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

6 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie z okazji obchodów jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Marii Woolenberg-Kluza odbył się wernisaż wystawy, na której został zaprezentowany całokształt dorobku artystycznego malarki. Podczas uroczystości artystka została odznaczona Medalem Pamiątkowym Pro Masovia, przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Medal Pamiątkowy Pro Masovia jest wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego. Medal oraz okolicznościowy list gratulacyjny w imieniu Marszałka Adama Struzika, wręczył Marian Sołobodowski - Kierownik Wydziału Upowszechniania Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Maria Wollenberg-Kluza łączy w swoich dziełach idee uniwersalnej sztuki europejskiej z sakralnymi cechami sztuki polskiej, przedstawiając kulturotwórczy ekumenizm. W swojej twórczości podejmuje zawsze aktualne tematy życia ludzkiego. Obrazy są metaforyczne, zmuszające do przemyśleń. Dla głębszego oddania swych wizji stosuje bogatą kolorystykę, stara się skłonić odbiorcę do osobistych refleksji. Jej malarstwo jest zakorzenione w tzw. polskim koloryzmie, nawiązuje do polskiego symbolizmu. Charakteryzuje się silną ekspresją i współczesnym rozumieniem sztuki. Maluje najczęściej monotematyczne cykle, po około 20-30 prac, są to m.in.: „Ludzie w mieście”, „Człowiek i maszyna”, „Pejzaże Polskie”, „On i ona” i „Ver sacrum”. Prace artystki były reprezentowane na ponad 70 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Malarka brała również udział w ok. 100 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych oraz prezentacjach polskiej sztuki za granicą.

Liczba wyświetleń: 543

powrót