Z regionu

Papryka w roli głównej

2010.09.06 14:50 , aktualizacja: 2012.03.01 12:13

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

5 września br. w Przytyku w powiecie radomskim odbyły się XII Ogólnopolskie Targi Papryki. Gromadzą rolników, producentów i przetwórców, którzy spotykają się, żeby podsumować plony i wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

 

Targi odbywają się w Przytyku od lat. Z roku na rok przyciągają także coraz większą grupę konsumentów i miłośników papryki.

 

Papryka w Europie znana jest od XVI w. Uprawiano ją zarówno ze względu na zastosowania kulinarne, jak i lecznicze. Również i dziś króluje na europejskim stole, w Polsce ulokowała się na dziewiątymmiejscu wśród najczęściej spożywanych warzyw.Największe zagłębie paprykowe znajduje się na Mazowszu, na terenie powiatu radomskiego. Region jest największym producentem papryki pod osłonami w Europie. Stąd pochodzi ponad 80 % krajowej produkcji tego warzywa - 1,5 kilograma na jednego Polaka, co daje ponad 60 tys. ton rocznie. W samym Przytyku paprykę - kilkadziesiąt jej różnokolorowych odmian - uprawia się w około 200 gospodarstwach, w 2500 foliowych tunelach.

 

Targi miały charakter festynu, zwiedzający mieli możliwość spróbowania papryki przyrządzanej na wiele sposobów, a także poznania ciekawych przepisów na dania z tego warzywa. Spotkanie było też doskonałą okazją do uhonorowania rolników, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju powiatu radomskiego.

 

Organizatorami Targów byli: Starostwo Powiatowe w Radomiu, gmina Przytyk oraz Radomska Giełda Rolnicza.

  • fot. Mariusz Siczek
  • fot. Mariusz Siczek
  • fot. Mariusz Siczek
  • fot. Mariusz Siczek
  • fot. Mariusz Siczek
  • fot. Mariusz Siczek
  • fot. Mariusz Siczek

Liczba wyświetleń: 851

powrót