Z regionu

I Mazowiecki Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich na Mazowszu zakończony

2010.10.26 13:05 , aktualizacja: 2012.03.01 11:49
Autor: Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
foto: arch. UMWM
foto: arch. UMWM
foto: arch. UMWM

Ponad 2,5 tys. uczniów z 244 szkół podstawowych w 32 powiatach i 117 gminach na Mazowszu, 112 umów o współpracy - to bilans I edukacyjnego konkursu plastycznego dla dzieci na Mazowszu, którego współorganizatorem był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Laureatami konkursu na poziomie wojewódzkim zostało 32 dzieci. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 25 października w Warszawie. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Kazimierz Porębski. 

 

Konkursowe zadanie było jedno, ale wcale nie łatwe - wykonać dowolną techniką rysunek, prawidłowo interpretujący tytułowe przesłanie konkursu pn. Jak bezpiecznie pomagam w gospodarstwie rolnym". Rywalizacja przebiegała trzyetapowo, na poziomie gminnym zakończyła się w maju, na poziomie placówek terenowych KRUS konkurs trwał od sierpnia do września, III etap - mazowiecki, podsumowano 15 września.

 

Prace wszystkich 32 laureatów wojewódzkich są pomysłowe i pouczające. Dzieci wykazały się dużą znajomością zagrożeń związanych np. z obsługą urządzeń mechanicznych, niedozwolonym kierowaniem ciągnikami, jazdą na załadowanych przyczepach czy przy obrządku zwierząt gospodarskich. Jury nagradzało rysunki głównie za wiedzę ich autorów o zasadach bhp, ale także za estetykę prac oraz technikę plastyczną.

 

Ogłoszenie konkursu poprzedziły pogadanki edukacyjne dla dzieci, prowadzone przez pracowników KRUS na zajęciach lekcyjnych w szkołach. Ilustrowano je edukacyjną kreskówką ,,Rodzina Porażków” i prezentacjami z zakresu bhp. Dzieci poznały wykaz prac rolniczych oraz najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach. Świadomość zagrożeń oraz umiejętność ich przewidywania pozwoli w większym stopniu uchronić najmłodszych od niebezpiecznych zdarzeń.

 

Laureatów etapu wojewódzkiego można poznać, klikając w poniższy link:

http://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/i-mazowiecki-konkurs-plastyczny-dla-uczniow-szkol-podstawowych/

Liczba wyświetleń: 519

powrót