Dzieje się na Mazowszu

Galeria sztuki polskiej. Grupa Ławeczka – Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego

Zbigniew Tymoszewski - Ryby Autor: Arch. Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Nazwa Galeria sztuki polskiej. Grupa Ławeczka – Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego
Opis Wernisaż wystaw w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach

Data rozpoczęcia wydarzenia: 9 lutego 2024 18:00

Data zakończenia wydarzenia: 9 lutego 2024 20:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1

Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach zaprasza na wernisaż dwóch wystaw: „Galerii sztuki polskiej” oraz „Grupy Ławeczka – Dialog ze sztuką Zbigniewa Tymoszewskiego”.

Zbiory sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach to głównie malarstwo, grafika, rzeźba i szkło artystyczne od XIX do XXI w. Na szczególną uwagę zasługują przekazane w ostatnim czasie w depozyt obrazy jednego z największych artystów powojennej Polski Zbigniewa Tymoszewskiego (1924 – 1963). Jego nazwisko, nie przestaje inspirować kolejnych pokoleń artystów. Pozyskane prace prezentujemy obok dawno nie pokazywanych obrazów z naszych kolekcji autorskich takich artystów jak m.in. Małgorzata Łada-Maciągowa, siostry Irena i Joanna Karpińskie czy Antonina Wysocka-Jonczak.

Twórczość Tymoszewskiego inspiruje artystów z grupy „Ławeczka”, którzy prowadzą dialog z jego twórczością. Dzięki temu powstały nowe kompozycje w odniesieniu do wydarzenia, jakim jest powrót prac artysty do miasta jego dzieciństwa i młodości.

Grupa nieformalna „Ławeczka” powstała w wyniku potrzeby mobilizacji twórczej i wymiany myśli, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii wypowiedzi każdego z autorów. „Ławeczka” propaguje formułę otwartości odnoszącej się do idei sztuki i jej oddziaływania poprzez malarstwo. Malarstwo, które ciągle ewoluuje i żywo reaguje na to, jacy jesteśmy, jak odczytujemy i w jaki sposób pragniemy kreować naszą rzeczywistość. Głównym założeniem wspólnych prezentacji Grupy jest realizacja kompozycji malarskich dotąd nie publikowanych, w kontekście zadanego tematu oraz w odniesieniu do przestrzeni, w jakiej mają zaistnieć. Grupę tworzą: Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Marcin Sutryk oraz Maciej Tołwiński.       


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony