Aktualności - współpraca zagraniczna

Polskie święto w Brukseli

W sobotę, 4 maja odbył się po raz trzeci Dzień Polski w Brukseli („Polish Day in Brussels”). Jest to polskie święto w Belgii i największy polski festiwal w tej części Europy.

Tegoroczna  edycja odbyła się pod hasłem 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie miało charakter otwarty i odbyło się formie wielkiego pikniku rodzinnego w parku Cinquantenaire w centrum Brukseli.

Organizatorem głównym  „Polish Day in Brussels” była Ambasada RP w Brukseli i Konsulat Generalny RP w Belgii. W organizację wydarzenia zaangażowały się także Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Stałe Przedstawicielstwo RP przy Kwaterze Głównej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Instytut Polski w Brukseli oraz Polska Organizacja Turystyczna.  Do  wzięcia udziału w roli współorganizatorów zostały zaproszone polskie regiony – w tym województwo mazowieckie.

Promocja polskości na obczyźnie

Celem Polskiego Dnia w Brukseli jest promowanie polskiego języka, historii i dziedzictwa kulturowego w Królestwie Belgii oraz promocja Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie i gospodarczo. Wydarzenie zostało wpisane w obchody „Dnia Polonii i Polaków za granicą”, który z inicjatywy Senatu RP ustanowiony został na dzień 2 maja, stąd gościem wydarzenia była Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Ze sceny podziękowała zebranym za oddanie polskiej tradycji i kulturze. Jak podkreśliła, inicjatywy takie jak Polish Day stanowią inspirację do współpracy i zacieśniania więzów między Polakami mieszkającymi na obczyźnie.

Mazowsze sercem Polski, Urzecze sercem Mazowsza

Tematem przewodnim mazowieckiego stoiska podczas pikniku Polish Day in Brussels była rzeka Wisła i region nadwiślańskiego Urzecza. Ekspozycja została zaprojektowana w klimacie wiślanym i zaaranżowana na wzór bindugi flisackiej w oparciu o ikonografię historyczną i źródła etnograficzne. Nadzór nad projektem sprawował doświadczony etnograf, pasjonat nadwiślańskiego Urzecza – dr Robert Andrzej Dul. Obsługa stoiska była ubrana w regionalne stroje, przybliżając dodatkowo urzeczańskie tradycje, potrawy, tańce i pieśni odwiedzającym. Region nadwiślańskiego Urzecza został „odkryty” ponownie kilkanaście lat temu i od tego czasu przeżywa swój renesans. Na mazowieckim stoisku odbywały się liczne warsztaty inspirowane tradycjami z Urzecza i Mazowsza, w tym warsztat z wycinanki podwarszawskiej, hafciarstwa z Urzecza oraz zajęcia artystyczne dla dzieci inspirowane sztuką ludową.

Urzecze w całości znajduje się w województwie mazowieckim, w nadwiślańskich częściach powiatów otwockiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego i miasta stołecznego Warszawy (w dzielnicach Mokotów, Wilanów, Wawer, Saska Kępa i Praga Południe). Ogromny wpływ na spuściznę kulturową i gospodarczą Urzecza miało osadnictwo olęderskie min. z odległej Fryzji i Niderlandów.

Sukces Mazowsza

Mimo deszczowej pogody w wydarzeniu wzięło udział ponad 10 tys. osób. Stoisko Mazowsza było największym i najbardziej kolorowym spośród wszystkich stoisk „Polish Day in Brussels” i cieszyło się największym powodzeniem odwiedzających. Jego ważnym elementem był kamper, który posłużył jako miejsce wielu perspektywicznych z punktu widzenia interesów województwa oraz rozmów z urzędnikami Komisji Europejskiej, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE oraz Parlamentu Europejskiego spotkań. Rozmowy dotyczyły polityki rolnej, będącej ważnym tematem w ostatnich miesiącach, a także przyszłości polityki spójności. Wśród odwiedzających znaleźli się m.in. ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski wraz z małżonką, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Piotr Serafin, konsul RP w Królestwie Belgii Dagmara Jasińska, a także delegacja Senatu RP w tym min. marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska oraz senator Bogdan Borusewicz.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony